تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

راستان مگ

32 خطای رایج در اینورتر و راه های رفع این خطاها

فهرست مطالب

بررسی خطاهای اینورتر ها:

نوع خطا دلایل احتمالی راه حل ها
هیچ نمایشگر یا کد خطایی در هنگام روشن شدن اینورتر وجود ندارد. تغذیه ورودی غیر طبیعی، اشکال برد منبع تغذیه، اشکال در یکسوساز، آسیب به مقاومت های اینورتر، خطای برد کنترل یا صفحه کلید، برد درایور، قطع اتصال صفحه کلید. بررسی منبع تغذیه ورودی، ولتاژ باس، اتصال مجدد کابل 26 رشته، با سازنده مشورت کنید.
نمایش 510 در هنگام روشن شدن اتصال نامناسب بین برد درایور و برد کنترل، آسیب برد کنترل، موتور یا کابل موتور اتصال کوتاه، خطای سنسور جریان یا شبکه ولتاژ اتصال مجدد کابل 26 رشته، با سازنده مشورت کنید.
خطا ERR23=23 خطا هنگام روشن شدن موتور یا کابل خروجی به زمین اتصال دارد اینورتر آسیب دیده است. عایق کابل موتور و خروجی را اندازه گیری کنید با سازنده مشورت کنید.
اینورتر به طور معمول هنگام روشن شدن دستگاه نمایش داده می شود اما کد 510 در طول کار نمایش داده می شود و اینورتر بلافاصله متوقف می شود. فن آسیب دیده یا مسدود شده است، خطای اتصال کوتاه فن را تعویض کنید، خطای اتصال کوتاه خارجی را حذف کنید.
گزارش خطای گزارش خطای R14=ERR14 دمای بالای ماژول فرکانس سوئیچینگ بالا تنظیم شده است، فن آسیب دیده و یا مجرای هوا مسدود شده است، اجزای داخلی اینورتر آسیب دیده. تعویض فن، تمیز کردن مجرای هوا، کاهش فرکانس سوئیچینگ (P0.15) با سازنده مشورت کنید.
موتور بدون چرخش پس از روشن شدن اینورتر اشکال موتور یا کابل موتور، پارامتر های اینورتر (پارامتر های موتور) اشتباه تنظیم شده است، اتصال ضعیف بین برد درایور و کنترل موتور را تعویض کنید یا اشکال مکانیکی را برطرف کنید، پارامتر ها را بررسی کرده و تنظیمات را چک کنید، اتصال بین اینورتر و موتور را بررسی کنید.
ترمینال DI غیر فعال است. تنظیم اشتباه پارامتر های اینورتر، سیگنال خارجی اشتباه است، جامپر SP و 04 V اشتباه وصل شده، اشکال برد کنترل بررسی و تنظیم مجدد پارامتر های مربوط به P4، اتصال مجدد کابل ها، بررسی جامپر + V24، با سازنده مشورت کنید.
کنترل برداری حلقه بسته، سرعت موتور نمی تواند افزایش یابد. خطای انکودر؛ خطای کارت انکودر؛ خطای برد درایو؛ اتصال اشتباه انکودر یا اتصال ضعیف انکودر را تعویض کنید و اتصالات را دوباره چک کنید، کارت انکودر را تعویض کنید، با سازنده مشورت کنید.
اینورتر به طور مرتب خطای اضافه جریان و اضافه ولتاژ می دهد. تنظیم اشتباه پارامترهای موتور، تنظیم اشتباه ACC./DEC نوسان بار تنظیم مجدد پارامترهای موتور یا اتوتیونیگ موتور، تنظیم مناسب، ACC./DEC مشورت با سازنده

 

 

32 خطای رایج در اینورتر و راه های رفع این خطاها را در این مقاله با هم بررسی خواهیم کرد. که این خطاها به همراه 32 راه حل برای رفع کلیه عیب های انواع اینوتر ها از جمله : اینورتر اینوت، اینورتر زست، اینوتر یونیک استنسون، اینورتر سانیو و اینورتر دلتا و… می پردازد.

عیب یابی اینورتر (32 علت و راه حل خرابی اینورتر)

 • عیب های رایج اینورترها چیست؟
 • چگونه بین خطاهای سنگین و سبک تشخیص دهیم؟
 • بیایید نگاهی به علل خرابی اینورتر و 32 روش رفع آن بیاندازیم.

1. چگونه خطای جدی و خطای ساده را تشخیص دهیم؟

در صورت بروز خطاهای جزئی، سیستم یک سیگنال هشدار صادر می کند و نشانگر خطا چشمک می زند.

هنگامی که یک خطای جدی رخ می دهد، سیستم یک نشانگر خطا صادر می کند و نشانگر خطا همیشه روشن است.

همزمان دستور قطع ولتاژ بالا صادر می شود و بسته شدن ممنوع است و اطلاعات خطا و فرمان قطع فشار قوی برای حافظه پردازش می شود. حالت خطای سنگین حذف نشده است و نشان عیب و فرمان شکست ولتاژ بالا همچنان معتبر است.

2. ایرادات جزئی چیست؟

خطاهای جزئی که در اینورترها بروز میکند و سیستم خطاهای جزئی را به خاطر نمی سپارد، فقط نشانگر خطا است و پس از ناپدید شدن عیب، آلارم به طور خودکار برطرف می شود.

اگر در حین کار اینورتر هشدار خطای جزئی رخ دهد، سیستم متوقف نخواهد شد. هشدار خطای جزئی در هنگام خاموش شدن رخ می دهد و اینورتر می تواند به کار خود ادامه دهد. خطاهای جزئی یا سبک عبارتند از:

 • هشدار دمای بیش از حد ترانسفورماتور
 • هشدار دمای بیش از حد کابین
 • باز شدن درب کابینت
 • بای پس واحد

3. خطاهای سنگین چیست؟

هنگامی که خطاهای زیر در سیستم رخ می دهد، با توجه به خطاهای اصلی برخورد می شود و نوع خطای اصلی در گوشه سمت چپ بالای مانیتور نمایش داده می شود. یک سری از خطاهای اصلی و یا جدی در اینورتر عبارتند از :

 • خطاهای خارجی
 • گرمای بیش از حد ترانسفورماتور
 • گرمای بیش از حد دمای کابینت
 • خطاهای واحد
 • جریان بیش از حد اینورتر
 • افت توان ولتاژ بالا
 • خرابی برد رابط
 • ارتباط برقرار نکردن کنترلر
 • ارتباط نداشتن برد رابط
 • اضافه بار موتور
 • خطای پارامتر
 • کنترل اصلی خرابی برد خرابی های دستگاه شامل خرابی فیوز
 • گرمای بیش از حد واحد
 • خرابی درایو
 • خرابی فیبر
 • ولتاژ بیش از حد واحد 

برای خرابی های خارجی، حالت شکستگی ولتاژ بالا (دکمه درب کابینت یا تماس خارجی) باید قبل از تنظیم مجدد سیستم رها شود تا سیستم به حالت عادی بازگردد.

پس از وقوع خطاهای سنگین به غیر از خطاهای خارجی، بازنشانی مستقیم سیستم می‌تواند سیستم را به حالت عادی بازگرداند، اما قبل از روشن کردن مجدد باید علت عیب را پیدا کرد.

پس از وقوع خرابی واحد، تنها در صورتی می توان وضعیت واحد را تشخیص داد که برق ولتاژ بالا دوباره روشن شود. اگر تجزیه و تحلیل عیب دشوار است و نمی توان تعیین کرد که آیا فشار بالا ثانویه اعمال می شود یا خیر، لطفاً با سازنده مشورت کنید.

توجه:

هرگز بدون شناسایی علت خرابی دوبار برق را روشن نکنید، در غیر این صورت ممکن است اینورتر آسیب جدی ببیند! رایج ترین خطاها در اینوتر

بیشتر بخوانید: خطای اینورتر invt

4. هشدار دمای بیش از حد ترانسفورماتور:

هنگامی که دمای اندازه گیری ترموستات ترانسفورماتور از دمای زنگ تنظیم شده آن بیشتر است (تنظیم پیش فرض 100 ℃ است).

 • زنگ هشدار دما بیش از حد ترموستات، بسته شدن تماس. بررسی کنید که فن بالای سر یا زیر کابینت ترانسفورماتور به درستی کار می کند (اگر فن زیر کابینتی به درستی کار نمی کند، ممکن است تفاوت زیادی در دما بین سه فاز وجود داشته باشد).
 • مقاومت دما به درستی اندازه گیری می شود (بدون شکستگی سیم، تماس ضعیف با دوشاخه های خط، در صورت تماس ضعیف، مقدار دما بالا خواهد بود).
 • این که آیا فیلتر مسدود شده است. (یک کاغذ A4 بردارید و آن را روی فیلتر قرار دهید تا ببینید آیا می تواند جذب شود یا خیر، در غیر این صورت فیلتر باید تمیز شود).
 • آیا اینورتر فرکانس تحت بار اضافی طولانی مدت کار می کند.
 • این که آیا دمای محیط خیلی بالا باشد (دمای محیط باید کمتر از 45 درجه سانتیگراد باشد، در غیر این صورت تهویه بهتر مورد نیاز است).
 • آیا سوئیچ فن و کنتاکتور نصب شده در قسمت جلوی پایین کابینت ترانسفورماتور جدا شده اند یا خیر.
 • آیا مدار کنترل و حفاظت فن کابینت ترانسفورماتور درست است؟

5. هنگامی که دمای نقطه اندازه گیری دما کابینه واحد هشدار دما بیش از 55 درجه سانتیگراد باشد سیستم زنگ خطر را ارسال می کند.

 • بررسی کنید که آیا فن در بالای کابینت واحد به درستی کار می کند و آیا سوئیچ فن نصب شده در اتاق ثانویه قطع شده است یا خیر.
 • این که آیا فیلتر مسدود شده است (یک کاغذ A4 بردارید و آن را روی فیلتر قرار دهید تا ببینید آیا می تواند جذب شود یا خیر، در غیر این صورت فیلتر باید تمیز شود).
 • اینکه آیا اینورتر به طور دائم در حالت اضافه بار کار می کند یا خیر.
 • خواه دمای محیط خیلی زیاد باشد (دمای محیط باید کمتر از 45 درجه سانتیگراد باشد، در غیر این صورت تهویه باید تقویت شود (تهویه های دیواری یا کانال های بالای کابینت ها) یا تجهیزات تبرید نصب شود.
 • آیا مدار کنترل و حفاظت فن کابینت ترانسفورماتور درست است؟ 

6. هنگامی که ترانسفورماتور بیش از حد گرم می شود:

دمای اندازه گیری دمای ترانسفورماتور بیشتر از دمای صفر تنظیم شده آن است (تنظیم پیش فرض 130 ℃ است)، تماس صفر کنترل کننده دما بسته است، سیستم شکست سنگین ترانسفورماتور را گزارش می دهد.

این که آیا دمای نمایش داده شده توسط ترموستات بالاتر از 130 درجه است، در غیر این صورت، بررسی کنید که آیا مقدار هشدار دمای بیش از حد ترموستات روی 130 درجه تنظیم شده است یا خیر. برای بررسی های باقی مانده به هشدار دمای بیش از حد ترانسفورماتور مراجعه کنید.

7. دمای کابینت خیلی گرم است:

هنگامی که دمای نقطه اندازه گیری دمای کابینت واحد بیشتر از 60 ℃ باشد، سیستم خرابی سنگین گرمای بیش از حد دمای کابینت را گزارش می کند. برای اقلام بازرسی به هشدار دمای بیش از حد کابینت مراجعه کنید.

8. سوئیچ سفر زنگ هشدار درب کابینت با بالای درب کابینت فشرده شده است:

آیا “قبل از سفر” و “بیش از سفر” سوئیچ سفر مناسب است یا خیر. آیا عملکرد الکتریکی سوئیچ مسافرتی به درستی کار می کند، در غیر این صورت برد رابط را تعویض کنید.

32 خطای رایج در اینورتر

9. کنترلر ارتباط برقرار نمی کند:

مطمئن شوید که کابل ارتباطی برد کنترل مانیتور به برد کنترل اصلی به درستی وصل شده است و از صحت 15+ و 5+ ولت روی برد کنترل مانیتور مطمئن شوید. کنترل پنل اصلی را تعویض کنید. مانیتور را تعویض کنید.

10. خرابی برد کنترل اصلی:

مانیتور با کنترلر ارتباط برقرار کرده است، مانیتور ایراد را در برد کنترل اصلی تشخیص می دهد، سپس ایراد را در برد کنترل اصلی گزارش می دهد. مانیتور را تعویض کنید. کنترل پنل اصلی را تعویض کنید.

11. برد رابط کار نمی کند:

مانیتور ارتباطی با برد رابط برقرار نمی کند که هر 5 ثانیه یکبار ریست می شود. اگر مانیتور در 3 دقیقه و 30 ثانیه ارتباط برقرار نکند، به عنوان یک خرابی سنگین ارزیابی می شود.

 • بررسی کنید که خطوط ارتباطی عادی و پایانه ها درست باشند.
 • اینکه آیا برد I/O به درستی کار می کند، به خصوص ولتاژ کاری.
 • آیا تراشه خارجی برد کنترل اصلی I/O به برق وصل است؟

12. خطای پارامتر:

اگر پارامتر هنگام تغییر پارامتر اشتباه تنظیم شود (این خطا ممکن است در طول کنترل بردار همزمان گزارش شود)، خطای خطای پارامتر گزارش می شود. لطفاً دوباره پارامترها را تغییر دهید و دکمه تنظیم مجدد را فشار دهید.

product image inverter invt series gd27 4

13. شکست خارجی:

هنگامی که دکمه قطع فشار قوی محلی بسته شود یا محل اتصال ولتاژ بالا بر روی برد رابط بسته باشد، سیستم یک خطای خارجی را گزارش می دهد. بررسی کنید که آیا دکمه شکست ولتاژ بالا فشرده شده است یا خیر. آیا ترمینال شکست ولتاژ بالا کوتاه است یا خیر. آیا رابط کاربری بد است.

14. از دست دادن توان ولتاژ بالا:

سطح بالایی از قدرت ولتاژ بالا ناپدید می شود. معمولاً به دلیل عملکرد طبیعی دروازه ایجاد می شود. اگر قطع برق ولتاژ بالا غیرعادی باشد (ثبت بدون خطا، بدون عملکرد تابلو)، لطفاً مدار باز شدن کابینت سوئیچ برتر را بررسی کنید.

15. جریان بیش از حد اینورتر:

هنگامی که جریان خروجی اینورتر از 1.5 برابر جریان نامی اینورتر بیشتر شود، اینورتر از جریان بیش از حد محافظت می شود. شما باید:

 1. بررسی کنید که آیا برد ولتاژ خروجی نرمال است و آیا علامت اتصال کوتاه یا تخلیه آشکار وجود دارد یا خیر.
 2. اینکه آیا فیبر محکم وارد شده و پیچ های اتصال مدار اصلی سفت شده باشد.
 3. اینکه آیا منبع تغذیه مولفه هال نرمال است و سیگنال جریان خروجی از مولفه هال صحیح است.
 4. بررسی کنید که تنظیمات پارامتر برای زمان شتاب خیلی کوتاه، برای افزایش گشتاور خیلی زیاد و برای فرکانس راه اندازی خیلی زیاد نباشد.
 5. اینکه آیا مکانیزم موتور یا بار مسدود شده است و آیا سیم پیچ موتور و عایق کابل خروجی آسیب دیده است.
 6. اطمینان حاصل کنید که همه واحدها به خوبی کار می کنند (دستگاه را از نوار مسی جدا کنید و از یک مولتی متر یا اسیلوسکوپ برای بررسی ولتاژهای ورودی و خروجی واحد و شکل موج برای عملکرد عادی استفاده کنید).
 7. آیا ولتاژ منبع تغذیه ورودی خیلی کم است.
 8. در سمت خروجی اینورتر خازن های تصحیح کننده ضریب توان یا جاذب های برق قرار دارند که پتانسیل ایجاد رزونانس با هادی را دارند.

بنابراین باید دستگاه های مربوطه را از بین ببرید و سپس برد تشخیص واحد را از نظر شورت و آسیب بررسی کنید. اگر دلایل بالا هنوز درست نیست، برد سیگنال کنترل یا برد کنترل اصلی را تعویض کنید.

در برخی از سایت ها، به دلیل اثر شیار دندان، نوسان جریان کم سرعت موتور بسیار زیاد است، در این زمان ممکن است اینورتر به نظر برسد که جریان را محدود می کند، اینورتر را شتاب می دهد، کاهش سرعت جریان را محدود می کند و مکرراً اما نه شتاب طبیعی یا باعث حفاظت جریان بیش از حد.

در این حالت باید زمان شتاب را کاهش داد و ضریب محدود کننده جریان را افزایش داد تا موتور به سرعت از ناحیه نوسان عبور کند و از حفاظت جریان بیش از حد جلوگیری شود. (در این مورد، به یاد داشته باشید که اگر ولتاژ خروجی دستگاه کم است، دستگاه را تعویض کنید).

32 خطای رایج در اینورترهای اینوت

16. جریان بیش از حد موتور:

جریان خروجی اینورتر 1.2 برابر بیشتر از جریان نامی موتور است و بیش از 2 دقیقه دوام می آورد.

لطفاً بررسی کنید که آیا تنظیم پارامتر تنظیم جریان نامی موتور صحیح است یا خیر.

آیا موتور یا ماشین آلات بار مسدود شده است. آیا ولتاژ منبع تغذیه خیلی کم است.

17. موتور بعد از روشن شدن اینورتر نمی چرخد:

خروجی اینورتر را برای کنتاکتورها یا تجهیزات سوئیچ بررسی کنید. بررسی کنید که کابل خروجی اولیه اینورتر به موتور متصل باشد.

مانیتور را مشاهده کنید که آیا جریان خروجی و ولتاژ خروجی وجود دارد، اگر ولتاژ وجود دارد، بدون جریان به این معنی است که اینورتر به مدار اصلی موتور باز است،

اگر ولتاژ و جریان وجود دارد، بررسی کنید که آیا کابل تک فاز است یا خیر. زمین، سیم پیچ روتور موتور باز است.

18. شکست سنگین واحد:

5 نوع خرابی واحد وجود دارد، از جمله خرابی فیوز، خرابی درایو، گرمای بیش از حد واحد، ولتاژ بیش از حد واحد، خرابی فیبر نوری، که در آن می توان 3 نوع اول خرابی را دور زد (اگر واحد دارای عملکرد بای پس و سطح بای پس باشد. در صورت معتبر بودن روی غیر 0 تنظیم کنید).

19. هنگامی که عیب فیوز تشخیص داده می شود:

عیب فیوز گزارش می شود. لطفاً بررسی کنید که آیا علت آن قطع برق است یا خیر. اگر سیم های ورودی سه فاز واحد شل باشد.

اگر فیوز ورودی سالم باشد. اگر فیوز باز است، دستگاه را تعویض کنید.

20. خرابی درایو:

بررسی کنید که آیا برد تشخیص ولتاژ واحد اتصال کوتاه دارد یا خیر، در صورت اتصال کوتاه، باعث می شود واحد A1، B1 و C1 خرابی درایو را گزارش کند.

آیا خروجی واحد قدرت L1، L2 کوتاه است، در غیر این صورت واحد IGBT آسیب دیده است، لطفا واحد را تعویض کنید. اینکه آیا عایق موتور در شرایط خوبی است. آیا خرابی مکانیکی بار وجود دارد یا خیر.

21. گرمای بیش از حد واحد:

یک سوئیچ دما (معمولاً نقطه بسته) روی رادیاتور در واحد وجود دارد، هنگامی که دما از 85 درجه سانتیگراد فراتر رفت، رله دما معمولاً نقطه بسته قطع می شود و خطای گرمای بیش از حد واحد را گزارش می دهد.

بررسی کنید که آیا فن بالای سر به درستی کار می کند، آیا سوئیچ فن کابینت واحد قطع شده است یا خیر، آیا صفحه فیلتر مسدود شده است یا خیر (یک کاغذ A4 بردارید و آن را روی صفحه فیلتر قرار دهید تا ببینید آیا می تواند جذب شود یا خیر، در غیر این صورت باید صفحه فیلتر را تمیز کنید).

آیا برای کار در شرایط اضافه بار طولانی مدت، چه دمای محیط خیلی بالا باشد (دمای محیط باید زیر 45 درجه سانتیگراد باشد، در غیر این صورت تهویه باید تقویت شود)، تهویه دیواری، یا کانال هوای سقفی یا نصب یخچال تجهیزات.

خراب بودن برد کنترل واحد و در نهایت نرمال بودن رله دمای واحد برق را بررسی کنید.

22. اضافه ولتاژ واحد:

ولتاژ باس DC بیش از مقدار حفاظتی است و واحد هشدار اینورتر بیش از حد ولتاژ است. هنگامی که اینورتر کار می کند، اگر ولتاژ خروجی یک واحد کم باشد، باعث عدم تعادل خروجی سه فاز می شود و واحد گزارشگر دارای ولتاژ اضافی است.

در راه اندازی موتور بدون بار، ولتاژ بیش از حد باس DC و اضافه ولتاژ واحد A1/B1/C1 آسان تر است، در این زمان می توان ولتاژ مرجع را به طور مناسب کاهش داد.

بررسی کنید که منبع تغذیه ولتاژ بالای ورودی از حداکثر مجاز تجاوز نکند (اگر ولتاژ تغذیه بیش از حد بالا باشد، شیرهای ترانسفورماتور را می توان تا 105٪ تنظیم کرد).

اگر در حین کاهش سرعت ولتاژ بیش از حد اتفاق افتاد، تنظیم زمان کاهش سرعت اینورتر را به طور مناسب افزایش دهید.

23. شکست فیبر هنگامی که سیستم نتواند ارتباط واحد را در حالت روشن شدن تشخیص دهد:

یک خطای فیبر گزارش می شود. آیا منبع تغذیه کنترل واحد برق عادی است (در حالت عادی، چراغ سبز روشن است)، در غیر این صورت واحد برق را تعویض کنید.

واحد برق و کانکتور فیبر نوری کنترلر قطع شده است، چه فیبر شکسته باشد.

ls inverter series ig5a real photo product

24. بای پس واحد دستگاه با سخت افزار بای پس پیکربندی شده است:

تنظیمات پارامتر در سطح بای پس غیر صفر است، اگر دستگاه دارای خطای درایو، خطای فیوز، گرمای بیش از حد واحد این سه خرابی باشد، بای پس واحد رخ می دهد. اگر یک واحد از کار بیفتد و دور بزند، دو واحد دیگر در همان موقعیت دور زده می شوند.

در این مرحله، اینورتر همچنان می تواند راه اندازی و کار کند، اما ولتاژ خروجی نامی و ظرفیت نامی به دلیل کاهش تعداد واحدها در هر فاز به صورت سری کاهش می یابد.

هنگامی که بای پس واحد رخ می دهد، مطمئن شوید که علت را شناسایی کرده و دستگاه را در اسرع وقت برای تعویض واحد معیوب متوقف کنید (واحد بای پس دو فاز باقی مانده نیازی به تعویض ندارد).

برد درایور واحد و برد کنترل واحد را تمیز کنید، اگر این دو برد بیش از حد ضخیم هستند که گرد و غبار را جمع آوری نمی کنند ممکن است باعث ایجاد آلارم کاذب شوند.

25. فرکانس کاری با فرکانس داده شده مطابقت ندارد:

دلایل مختلفی برای این وضعیت وجود دارد، فرآیند شتاب و کاهش سرعت توسط زمان شتاب و کاهش سرعت محدود شده است و فرآیندی برای رسیدن فرکانس خروجی به یک فرکانس مشخص وجود دارد.

هنگامی که ولتاژ سیستم بیش از حد بالا است، اینورتر فرکانس نمی تواند در یک نقطه عددی متوقف شود تا از محافظت در برابر ولتاژ بیش از حد باس DC برای محافظت خود جلوگیری کند.

در این مرحله توصیه می شود که شیرهای ترانسفورماتور به 105% متصل شوند. جریان خروجی اینورتر از مقدار حد مجاز جریان تنظیم شده تجاوز می کند و اینورتر به طور خودکار فرکانس را کاهش می دهد تا جریان خروجی را کاهش دهد تا محافظ جریان بیش از حد قطع نشود.

این معمولا زمانی اتفاق می افتد که ولتاژ ورودی خیلی کم باشد یا بار به طور ناگهانی افزایش یابد. هنگامی که قطع برق گذرا رخ می دهد، اینورتر به طور خودکار سرعت خود را کاهش می دهد تا از موتور انرژی بگیرد تا موتور را در حالت کنترل شده حفظ کند.

یا زمانی که یک عنصر سالن، تابلوی تشخیص واحد یا تابلوی سیگنال از کار بیفتد.

32 خطای رایج در اینورتر یونیک

26. صفحه سیاه را زیر نظر بگیرید:

دکمه تنظیم مجدد سیستم را روی درب کابینت فشار دهید (تنظیم مجدد سیستم بر وضعیت عملکرد عادی اینورتر تأثیر نمی گذارد). اگر باز هم نمی توان آن را بازیابی کرد، بررسی کنید که آیا ترمینال برق مانیتور قطع شده است، آیا کابل اتصال شل است، آیا منبع تغذیه 5 ولت و 15 ولت طبیعی است یا خیر، آیا خط مانیتور آسیب آشکاری دارد یا خیر. در صورت وجود تداخل، در غیر این صورت مانیتور را تعویض کنید.

27. پارامترها قابل تغییر نیستند:

وقتی گزینه تغییر پارامتر در پارامتر تابع غیرفعال شود، همه پارامترها به جز این پارامتر و فرکانس داده شده یا پارامتر داده شده قابل تغییر نیستند. در طول عملیات، اکثر پارامترها را نمی توان تغییر داد.

28. اینورتر پس از خاموش شدن به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود:

در حالت کنترل از راه دور، شروع و توقف فقط از طریق ترمینال از راه دور قابل انجام است. اگر حالت استارت در تنظیم پارامتر یک شروع تراز باشد (شروع بسته، توقف قطع شده)، اگر سیگنال توقف اضطراری در حین کار قطع شود یا اینورتر به وسیله دیگری متوقف شود، اینورتر بلافاصله آزادانه متوقف می شود.

اما هنگامی که سیگنال توقف اضطراری دوباره بسته می شود، زیرا سیگنال سطح راه اندازی از راه دور هنوز وجود دارد، اینورتر به طور خودکار شروع به کار می کند.

29. اینورتر با روشن شدن خاموش می شود:

هنگامی که اینورتر روشن می شود، به دلیل نوسان مغناطیسی ترانسفورماتور و شارژ خازن واحد، جریان لحظه ای RMS می تواند تا 6-7 برابر جریان نامی اینورتر، مدت زمان چند ده میلی ثانیه برسد.

اگر مقدار تنظیم حفاظت جریان مرحله بالایی اینورتر خیلی کوچک باشد، باعث می‌شود که سوئیچ مرحله بالا قطع شود. باید تنظیمات حفاظت از شکست سریع دنده سوئیچ سطح بالایی را تنظیم کنید.

30. فرکانس خروجی در هنگام راه اندازی با سرعت کم در نوسان است:

برخی از موتورها در سرعت کم، به دلیل اثر اثر شیار، نوسان جریان بسیار زیاد است، در این زمان ممکن است اینورتر حد فعلی ظاهر شود، باعث شتاب مکرر اینورتر، کاهش سرعت حد فعلی و مشکلات دیگر شود، اما شتاب عادی نیست.

در این شرایط، شما باید تنظیم حد فعلی را افزایش دهید. کوتاه کردن زمان راه اندازی؛ هنگامی که ولتاژ خروجی کم است یک واحد را تعویض کنید.

31. هنگامی که کابینت بای پس اتوماتیک به طور خودکار دور می زند:

تابلوی سطح بالایی خاموش می شود. بررسی کنید که آیا رله جذب زمان تاخیری در کابین بای پس بین 1.5S و 3S است یا خیر.

آیا مقدار کالیبراسیون تابلو برق خیلی کوچک است (باید بیش از 5 برابر جریان نامی موتور باشد). زمان حفاظت از شکست سریع تابلو برق را روی بیش از 0.1S تنظیم کنید.

32. ترمینال خارجی دارای ولتاژ AC القایی است:

ممکن است راه‌اندازی/توقف از راه دور، قطع ولتاژ بالا، ولتاژ سنجش خط سیگنال تنظیم مجدد سیستم باشد، توصیه می‌شود که سیگنال غیرفعال جدا از منبع تغذیه 220 ولت AC سیم‌کشی شود، در این حالت بهتر است از سیم محافظ هر دو طرف زمین استفاده شود.

ممکن است ولتاژ القایی ناشی از کابل سیگنال روی جعبه کنترل از راه دور و کابل منبع تغذیه متصل به هم باشد، توصیه می شود سیگنال را در جعبه کنترل از راه دور سیم کشی کنید، بهتر است از سیم محافظ برای سیگنال بدون لبه استفاده کنید.

و سیم سپر سیم سلب بیش از حد طولانی نیست. سیگنال جریان 4-20 میلی آمپر دارای ولتاژ القایی AC (زیر 10 ولت) است و می تواند بین سیگنال جریان و زمین با 275V/0.33uf متصل شود.

32 خطای رایج در اینورتر دلتا

علل خطای جریان بیش از حد اینورتر و روش های رفع آن

پدیده اضافه جریان اینورتر:

 1. هنگام راه اندازی مجدد: به محض افزایش سرعت خاموش می شود، که یک پدیده بسیار جدی جریان بیش از حد است. دلایل اصلی عبارتند از: بار اتصال کوتاه است، قطعات مکانیکی گیر کرده اند. ماژول اینورتر آسیب دیده است. گشتاور موتور خیلی کم است و غیره
 2. هنگامی که روشن می شود می پرد: این پدیده معمولاً قابل تنظیم مجدد نیست. دلایل اصلی عبارتند از: ماژول خراب است، مدار درایو خراب است و مدار تشخیص جریان خراب است.
 3. هنگام راه اندازی مجدد: فوراً حرکت نمی کند، بلکه در هنگام شتاب گیری. دلایل اصلی عبارتند از: تنظیم زمان شتاب بسیار کوتاه است، تنظیم حد بالایی فعلی بسیار کوچک است، و تنظیم جبران گشتاور (V/F) بالا است.

علل و اقدامات متقابل جریان اضافه اینورتر:

 1. اتصال کوتاه خروجی اینورتر دلیل: اغلب به دلیل اتصال کوتاه بار ایجاد می شود، رایج ترین آن اتصال کوتاه موتور است (لرزش موتور باعث شل شدن سیم کشی و اتصال کوتاه باعث اتصال کوتاه می شود). اقدامات متقابل: در طول دوره تولید عادی، ما پرسنل بازرسی مکانیکی و الکتریکی را در محل داریم. در طول مدت نگهداری منظم، پیچ های هر یک از تجهیزات مکانیکی و الکتریکی را تمیز و محکم می کنیم.
 2. قطعات مکانیکی گیر کرده و یا پدیده “فولاد گیر” اغلب در محل نورد رخ می دهد. در این زمان که بار به طور ناگهانی افزایش می یابد، جریان نیز افزایش می یابد. هنگامی که جریان از مقدار اضافه جریان تعیین شده توسط اینورتر فراتر رود، به منظور محافظت از اجزای داخلی اینورتر، یک خطای “بیش از حد” گزارش می شود. دلیل: دستگاه انتقال آسیب دیده است. تنظیم فرآیند نامعقول است، دال خیلی پهن است و شکل صفحه خوب نیست. اقدامات متقابل: به طور منظم دستگاه های مکانیکی را بازرسی کنید، روند را بهبود بخشید و سطح عملکرد اپراتورها را بهبود بخشید.
 3. اینرسی مکانیکی مکانیزم انتقال بسیار زیاد است و ظرفیت موتور نسبتاً کوچک است. دلیل: هنگامی که اینرسی دستگاه انتقال زیاد باشد، ظرفیت موتور بسیار کم است و پدیده “گاری کوچک اسب کشیده” ظاهر می شود (مخصوصاً در ابتدای راه اندازی) که باعث می شود جریان موتور بیش از حد باشد. بزرگ است و باعث می شود اینورتر در اثر جریان بیش از حد از کار بیفتد. اقدامات متقابل: برای بارهای اینرسی بزرگ، با فرض اطمینان از تطابق موتور و بار، می توان افزایش ولتاژ را در هنگام راه اندازی اینورتر با سرعت کم به طور مناسب افزایش داد و زمان شتاب اینورتر را می توان افزایش داد تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

باتشکر از اینکه همراه راستان کالا هستید💚

product image inverter invt series gd27 2

ٖ

4 دیدگاه در “32 خطای رایج در اینورتر و راه های رفع این خطاها

 1. آواتار حسام الدین حسام الدین گفت:

  سلام وقت تون بخیر، بنده کاتالوگ اینورتر اینوت رو لازم داشتم. میتونید بنده رو راهنمایی کنید از کجا میتونم پیدا کنم؟ ترجیحا فارسی باشه بهتره

  1. سلام، اگر مشخصی میکردید کدوم سری از اینورتر های اینوت رو لازم دارید دقیق تر میتونستم راهنمایی تون کنم دوست عزیز
   به هر حال کاتالوگ فارسی و یا زبان اصلی تمامی سری های اینوت رو از لینک زیر می تونید دانلود کنید:
   کاتالوگ فارسی اینورتر اینوت

 2. آواتار Meysam Meysam گفت:

  اینوتر من سری c2000 دلتا هست
  خروجی ندارم، ورودی وصل هست
  با اینورتر دیگه امتحان کردم کار کرد موتور ، برق رفت و امد الان موتور کار نمیکنه
  صفحه نمایشگر ، صحیح نمایش میده ، ولتاژ ورودی و فرکانس ، ولی خروجی نداره
  مشکل از چی هست به نظر شما؟

  1. سلام وقت تون بخیر؛ برای برسی دقیق تر محبت کنید توضیحات کامل رو به پشتیبانی فنی شرکت در واتساپ ارسال کنید که بهتر بتونیم راهنمایی تون کنیم.
   شماره تلفن:
   09151578779

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر...

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.