تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

راستان مگ

بوستر پمپ چیست؟ تفاوت پمپ و بوستر پمپ

بوستر پمپ چیست؟ ممکن است کلمه بوسپر پمپ را شنیده باشید ولی دقیقا کاربرد آن را ندادید همچنین پمپ های عادی نیز در بازار وجود دارند. اما دقیقا کاربرد هر کدام چیست و چطور می توان یک بوسترپمپ خریداری کرد؟

what is booster pump the difference between pump and booster pump 1

بوستر پمپ چیست؟

در ساختمان ها امکان دارد برای تامین آب به صورت عادی مشکلی به وجود آید و به طور ثابت آب رسانی به همه طبقات انجام نشود. به دلیل اینکه فشار آب به طور یکسان تقسیم نشده است.

این پمپ آب می تواند با مکش آب در لوله های ورودی آب ساختمان آب را با فشار مناسب وارد ساختمان کند و پس از آن آب را به صورت استاندارد بین طبقات و واحدها تقسیم کند.

در ساختمان های بزرگ حتما به این موضوع دقت کرده اید که گاهی اب با قطع و وصلی همراه است و زمانی که مجدد وصل میشود همراه با هوا گرفتگی باعث میشود به طور ناگهان همه جا خیس شود.

به همین دلیل سیستم فنی بوستر پمپ به همراه کنترلر بوستر پمپ در ساختمان ها تنظیم شده تا عمل آب رسانی در ساختمان به نحوه صحیح انجام شود.

بوستر پمپ مجموعه ‌ای از یک تا چند پمپ می باشد که به شکل موازی در کنار هم کار خواهند کرد. این مجموعه از طریق یک تابلوی کنترل تحت فرمان قرار خواهد گرفت و هدف نهایی آن این است که بتواند سطح دبی آب در ساختمان را در رنجی مطلوب و ثابت نگه دارد.

what is booster pump the difference between pump and booster pump 2

اهمیت استفاده از بوستر پمپ

همانطور که گفته شد بوستر پمپ مجموعه ای از چندتا پمپ می باشد، اما در بوستر پمپ با توجه به تابلو کنترلی آن پمپ ها تنظیم میشوند تا بر اساس شرایط مختلف بهترین عملکرد را داشته باشند تا از اتلاف زمان، وقت و هزینه جلوگیری شود.

در پمپ های عادی به طور دایم در حال کار می باشند و این کار باعث شده در زمان هایی که نیاز به فشار کمتر است یا اینکه یک پمپ همیشه کار کند. اصتحلاک پمپ بالا رفته و باعث میشود پمپ زودتر خراب شود و مجددا هزینه بردارد شود.

اما در بوستر پمپ چند پمپ بر اساس نیاز شروع به کار می کنند و تقسیم کار به این صورت می باشد که تنها یک پمپ دایم کار نکند بلکه بین بقیه پمپ ها به صورت خودکار و هوشمند تقسیم کار صورت بگیرد.

بدین ترتیب در زمان حداکثر مصرف آب، شاهد بهره گیری از تمام ظرفیت مجموعه پمپ های نصب شده در بوستر پمپ هستیم. مادامیکه در دیگر زمان ‌ها که مصرف آب کاهش پیدا خواهد کرد، تنها بخشی از ظرفیت بوستر پمپ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در عملکرد و هدف نصب پمپ و بوستر پمپ برای انتقال آب حرفی نیست! اما برای درک اهمیت بوستر پمپ، بهتر است چند مزیت آن را بشناسید:

 • بوستر پمپ های چند پمپه، می توانند فشار آب بالا و ثابتی در سیستم آبرسانی ایجاد کنند؛
 • استهلاک تجهیزات پمپ و موتور ها در بوستر پمپ، به دلیل فعالیت نوبتی پمپ ها بسیار کاهش می یابد؛
 • در صورت معیوب شدن، تعمیر یا سرویس یک پمپ، بقیه پمپ ها می توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛
 • پکیج بوستر پمپ شامل پمپ، الکتروموتور، تابلو برق و منبع تحت فشار، بهترین انتخاب برای آپارتمان ها بلند می باشد.

what is booster pump the difference between pump and booster pump 3

ساختار و اجزای تشکیل دهنده سیستم بوستر پمپ

همانطور که در عکس های زیر مشاهده می کنید، چند پمپ به صورت موازی در کنار هم قرار میگیرندکه توسط یک خط آب ورودی تغذیه می ‌شوند و در سمت خروجی نیز، آب پمپ شده را در یک خط لوله بزرگ آب تخلیه می نمایند تا بتوانند به ترتیبی سطح فشار در آب مصرفی ساختمان ثابت نگه دارند.

در ساختار کلی انواع بوستر پمپ می توانید شاهد تجهیزات متعددی باشید که هر یک باید مناسب نیاز شما انتخاب شوند:

 • الکتروموتور
 • پمپ (معمولا با نیروی گریز از مرکز)
 • تابلو برق
 • کنترلر بوستر پمپ و در صورت نیاز اینورتر
 • منبع تحت فشار
 • اجزاء بخش مکش بوستر پمپ: شیر فلکه ها، فلنج، صافی و لرزه گیر
 • اجزاء بخش دهش: فلنج و مهره ماسوره، مغزی و تبدیل، لرزه گیر و شیر فلکه

what is booster pump the difference between pump and booster pump 4دلایل فشار کم آب ساختمان ها

گفتیم که بوستر پمپ کاهش فشار آب سیستم آبرسانی را جبران می کند، اما این کاهش فشار می تواند ناشی از چیست؟ قطعا چند مورد زیر می تواند فشار آب سیستم را پایین بیاورد:

جاذبه: اگر مسیر انتقال آب به صورت عمودی به سمت بالا، جهت آبرسانی ساختمان های چند طبقه باشد، قطعا یکی از عوامل اصلی و طبیعی کاهش فشار، جاذبه زمین است.

فاصله از منبع آب: فاصله از منبع آب و اندازه لوله های آب بر فشار آب تاثیر می گذارد. اگر خانه یا محل کار شما در انتهای خط تامین آب قرار دارد، احتمالا باید خرید بوستر پمپ مناسب را در اولویت کار هایتان قرار دهید.

مشکلات لوله کشی ساختمان: ممکن است مشکلات لوله کشی، علت اصلی کاهش فشار آب باشد. قبل از خرید بوستر پمپ، لوله کشی خود را بررسی کنید و از عدم مسدود بودن یا آسیب دیدن آنها مطمئن شوید.

what is booster pump the difference between pump and booster pump 5

کنترلر بوستر پمپ چیست؟ کاربرد آن در ساختار بوستر پمپ

براي راه اندازي و کنترل بهینه فشار آب محموعه بوسترپمپ نیاز به یک کنترلر کننده به نام (کنترلر بوستر پمپ) دارد تا از فشار آب نمونه برداري کرده و با توجه به مصرف و پارامترهاي تنظیم شده تعداد مناسبی از پمپ ها را روشن نماید. در مجموعه بوستر پمپ کنترلر این وظیفه را برعهده دارد.

کنترلر بوستر معمولا در پروژه های مسکونی یا تجاری یا صنعتی اجرا می‌شود، که به بیش از یک موتور پمپ نیاز است و پروژه ایی نسبتا بزرگ به حساب می‌آید؛ در این پروژه‌ها اگر سیستم بوستر پمپ هوشمند نباشد و از کنترلر استفاده نشود، با چالش هایی جدی رو به رو خواهد بود که باعث می‌شود بوستر پمپ نتواند از تمام توان خود برای آب رسانی استفاده کند و یا امکان آسیب جدی به کل سیستم آب رسانی وجود خواهد داشت.

به عنوان مثال : زمانی که ما 3 پمپ در سیستم آب رسانی داریم، در بیشتر مواقع، به جز زمان پیک مصرف، از پمپ شماره 1 استفاده می‌کنیم و فشار زیادی روی یک پمپ وارد می‌شود و امکان سوختن پمپ وجود خواهد داشت. این در حالی است که شاید از پمپ شماره 3 بسیار کم استفاده شود، یا اصلا استفاده نشود، که کار نکردن پمپ به مدت طولانی، آسیب هایی برای موتور به وجود خواهد آورد.

what is booster pump the difference between pump and booster pump 6

کاربرد انواع بوستر پمپ

بسته به نیازی که از آبرسانی داریم و اینکه قرار است این آبرسانی به چه صورت انجام پذیرد، انواع بوستر پمپ شامل گونه های دور ثابت و دور متغیر هستند.

بوستر پمپ دور متغیر:

سیستم بوستر پمپ دور متغیر، یک سیستم معمول به جهت آبرسانی در ساختمان ‌های مسکونی می ‌باشد.

در فضا هایی که نمی توان مدیریت جامعی برای سطح مصرف و فشار آب در نظر گرفت، اینگونه استفاده از از بوستر پمپ کارآمد خواهد شد.

مثلاً فرض کنید که در یک ساختمان مسکونی 20 واحدی می خواهید سطح فشار آب را در رنجی مطلوب به طور ثابت همراه با یک سیستم پمپاژ نگه دارید.

آیا می توان یک الگوی از پیش تعریف شده و کاملاً دقیق از سطح آب مورد نیاز ساختمان در نظر گرفت؟ خیر! به دلیل اینکه هر واحد امکان دارد در ساعت های مختلف میزان مصرف متفاوت و مستقلی از هم داشته باشند.

در چنین فضا هایی که مصرف‌ کنندگان کاملاً مستقل از هم و تحت اختیار خودشان هستند، لازم است تا سیستم کنترل نیز به مانند آنها در شرایطی متغیر قرار گیرد. تا فشار آب بر اساس نیاز توضیع شود.

بوستر پمپ دور متغیر با این ایده که می ‌توان بسته به نیاز ساختمان، تعدادی از پمپ ها را در سیستم وارد و یا خارج نمود، طراحی شده است. به این ترتیب در خروجی آنها می توانید شاهد تغییرات در فشار آب باشید.

بوستر پمپ دور متغییر مناسب برای آبرسانی در سیستم های زیر می باشد:

 • سیستم‌های آب خانگی،
 • مراکز اداری، تجاری و صنعتی،
 • و جک پمپ.

بوستر پمپ دور ثابت:

از دور ثابت می توان در شرایطی که از قبل و همراه با یک برنامه مشخص تنظیم شده است، استفاده کرد.

مانند آبیاری های قطره ای، باران های مصنوعی در مزارع، آتش نشانی ها، فرودگاه ها، بیمارستان ها، کارخانجات و…، در چنین حالتی نیاز به برنامه متغییر باتوجه به شرایط نمی باشد؛ بلکه هدف در تامین سطح فشار مورد نیاز است.

از این رو در بوستر پمپ دور ثابت با هدف تامین سطح فشاری مدیریت شده پمپ های مورد استفاده را دائماً در سیستم در حال کار و آبرسانی، سطح فشار را اندازه‌گیری کرده و در صورت افت یا افزایش سطح فشار، تعدادی از پمپ ها را وارد و یا از سیستم خارج می نمایند.

یکی از مهمترین مکان ها به جهت بهره گیری از بوستر پمپ دور ثابت، استفاده از آنها در تامین آب پرفشار برای اهداف آتش نشانی می باشد. در این حالت می توان همراه با کارکرد بوستر پمپ دور ثابت در کمترین زمان ممکن حداکثر فشار را در خروجی سیستم تامین نمود.

بوستر پمپ دور ثابت مناسب برای آبرسانی در سیستم های زیر می باشد:

 • اطفاء حریق و آتش نشانی،
 • کشاورزی و آبیاری،
 • پمپ‌های زیر آب (شناور)،
 • امکانات تصفیه آب،
 • و سیستم‌های فیلتراسیون استخر شنا.

what is booster pump the difference between pump and booster pump 7

موارد استفاده و کاربرد استفاده از بوستر پمپ

 • افزایش فشار آب در آپارتمان
 • افزایش فشار انتقال آب در اطفا حریق
 • افزایش فشار انتقال بنزین
 • افزایش فشار جهت ابیاری مزارع
 • افزایش فشار آب در کارخانه ها و صنایعی که نیاز به مصرف زیاد و پرفشار آب دارند.

و…

what is booster pump the difference between pump and booster pump 8تفاوت بوستر پمپ با پمپ معمولی

اصولا پمپ های معمولی هیچ بازخورد قابل برسی و آنالوگ یا دیجیتالی از عملکرد خود ارایه نمیکند. در چنین حالتی برای پمپ تنها یک چیز تعریف شده است.

آیا آب در ورودی منازل حضور دارد یا خیر؟ پمپ های ساده همراه با ساز و کار ساده ای که دارند، جوابی مشخص برای سوال مطرح شده دارند. اینکه خاموش باشند و یا اینکه روشن شوند. از این رو نمی توان در خروجی آنها انتظار رویکردی مشخص برای تامین سطح فشار ثابت از جریان آب را داشت.

باتشکر از اینکه همراه ما هستید🥰

ٖ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر...

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.