ساعت کاری شرکت 8:30 الی 17:30 | تلفن: 02128427407

راهنمای خرید اینورتر خودرو و مبدل برق ماشین 12 به 220 ولت

مبدل برق خودرو چیست؟

مبدل برق خودرو (Vehicle Power Inverter) دستگاهی است که تغییر جریان DC (مستقیم) خودرو به جریان AC (متناوب) برای استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ‌تاپ، تلفن همراه، تلویزیون و دستگاه‌های دیگر از طریق پریز خودرو (به عنوان مثال، درگاه اتصال سیگار) امکان‌پذیر می‌کند.

اینورتر خودرو (Vehicle Inverter) از نظر فنی مشابه مبدل برق خودرو است، با این تفاوت که در واقع اینورتر یک تجهیز الکترونیکی است که جریان DC ولتاژ بالا مانند باتری خودرو را به جریان AC تبدیل می‌کند تا بتوان از آن برای تامین نیازهای الکتریکی داخل خودرو استفاده کرد. به عبارت دیگر، مبدل برق خودرو فقط به تأمین برق برای دستگاه‌های الکترونیکی از طریق پریز خودرو کمک می‌کند، در حالی که اینورتر خودرو می‌تواند به صورت مستقیم تمام نیازهای الکتریکی خودرو را تأمین کند.

1. یک پریز در وسیله نقلیه شما
مزیت اصلی داشتن یک اینورتر برق داشتن یک پریز در داخل وسیله نقلیه شماست. این بدان معناست که می‌توانید دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و حتی تلویزیون‌های کوچک خود را بدون پریز دیواری در نزدیکی شارژ و روشن کنید.

2. برق متناوب برای کمپینگ و سایر فعالیت های خارج از شهر:

به دلیل تطبیق پذیری، اینورترهای برق بیشتر در کمپینگ و سناریوهای خارج از شهر استفاده می شوند، و آنها را به یک جزء کلیدی برای هر علاقه مندان به مسافرت تبدیل می کند. آنها می توانند از انرژی باتری ماشین شما برای شارژ وسایل مورد نظر شما استفاده کنند. در صورت نیاز به انجام تعمیرات خودروی خود، حتی می توانید از اینورتر برای برق رسانی به ابزارهای خود استفاده کنید.

3. برق اضطراری:

در نهایت، با یک اینورتر برق، همیشه در مواقع اضطراری به برق دسترسی خواهید داشت. چه در اثر یک بلای طبیعی باشد و چه صرفاً قطعی برق، دسترسی به یک اینورتر برق به شما این امکان را می دهد که در زمانی که بیشترین نیاز را دارید برق داشته باشید. کاربردها بی پایان هستند و به همین علت داشتن یک مبدل برق خودرو را بسیار قابل توجیه می کند.

اینورترهای خودرو تا یک وات مشخص رتبه بندی می شوند و فقط تقاضای برق زیادی را پشتیبانی می کنند. مانند منبع تغذیه رایانه، بسته به دستگاه خود به حداقل x وات نیاز دارید. این را می توان با معادله زیر تعیین کرد: آمپر ضرب در ولت = وات.

مقاله پیشنهادی:  اینورتر INVT سری GD10 معرفی کامل این درایو اینوت

چیزی که در هنگام خرید مبدل برق خودرو باید به آن توجه کرد، توان استارت و توان دائمی دستگاه است. معمولاً شرکت های سازنده اینورترهای خودرو قدرت پیک بار یا توان راه اندازی محصول را تبلیغ می کنند زیرا این عدد بیشتر خواهد بود. هنگام استفاده از وسایل بزرگتر، باید بار یا توان مداوم مبدل برق خودرو را در نظر بگیرید، زیرا این چیزی است که به دستگاه شما نیرو می دهد.

product image inverter khodro 300W 2 راستان کالا

وظیفه مبدل برق خودرو

همانطور که گفته شد، مبدل برق خودرو به صورت کلی برای تبدیل جریان DC به جریان AC استفاده می‌شود. این دستگاه معمولاً در داخل خودرو نصب می‌شود و برق مورد نیاز آن از طریق درگاه سیگار خودرو (یا هر درگاه دیگری که به باتری متصل است) تأمین می‌شود.

اگرچه مبدل برق خودرو می‌تواند برای تأمین برق برای دستگاه‌های الکترونیکی در خودرو استفاده شود، اما برای استفاده در مواردی مانند کمپینگ، کار در فضای باز یا به عنوان یک منبع تغذیه در برخی از خودروهای کاراوان و بیمارستان‌های قابل حمل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

product image inverter khodro 1000W 7 راستان کالا

مزایای استفاده از مبدل برق خودرو

این دستگاه به شما اجازه می‌دهد تا در هنگام سفر و استفاده از خودرو، از دستگاه‌های الکترونیکی خود استفاده کنید، بدون اینکه نگران شارژ شدن باتری دستگاه‌های خود باشید.

اینورتر خودرو، به عنوان یک منبع تغذیه قابل حمل و پرقدرت، به شما اجازه می‌دهد که به راحتی چندین دستگاه الکترونیکی را به طور همزمان به آن متصل کنید.

برای استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی در مواردی مانند کمپینگ، این دستگاه به شما اجازه می‌دهد تا بدون داشتن دسترسی به برق شهری، از دستگاه‌های الکترونیکی خود استفاده کنید.

این دستگاه به شما اجازه می‌دهد تا از دستگاه‌های الکترونیکی خود استفاده کنید، اما با فراهم کردن جریان AC برای تمام سیستم‌های الکتریکی خودرو، شما می‌توانید از یک منبع تغذیه پایدار برای سیستم‌های داخلی خودرو استفاده کنید.

با استفاده از اینورتر خودرو، شما می‌توانید به راحتی برق برای دستگاه‌های الکترونیکی خود در مواردی مانند کمپینگ و کار در فضای باز تأمین کنید، بدون نیاز به دسترسی به یک منبع تغذیه برق شهری

نحوه استفاده از اینورتر و مبدل برق خودرو

برای کارکردن اینورتر باید به نحوی آن را به باتری خودرو متصل کنید. برخی از رایج ترین روش‌های اتصال مبدل برق خودرو عبارتند از:

  1. پنل فیوز
  2. مستقیم به باتری
  3. فندک سیگار
  4. سوکت لوازم جانبی 12 ولت
مقاله پیشنهادی:  آموزش اینورتر اینوت - جلسه چهارم: سری GD200A

اینورتر یا مبدل برق خودرو در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند. برخی از نسخه‌ها به سادگی سیم آنها به فندک خودرو متصل می‌شود، در حالی که اینورترهای دائمی و قوی در محفظه موتور خودرو نصب شده و مستقیماً به باتری متصل می‌شوند. اکثر مردم با سبک اینورتر فندک سیگار آشنا هستند، زیرا این دستگاه‌ها نسبتاً ارزان هستند، به طور گسترده‌ای در اکثر نقاط در دسترس هستند و به طور کلی استفاده از آنها بسیار راحت و آسان است.

product image inverter khodro 500W 3 راستان کالا

نحوه کار اینورتر خودرو

اینورتر خودرو از یک سری قطعات الکترونیکی شامل ترانزیستورها، دیودها و کاندنساتورها استفاده می‌کند تا برق 12 ولت DC را به جریان AC با فرکانس بالا و ولتاژ مشخص تبدیل کند. سپس از یک ترانسفورماتور استفاده می‌شود تا ولتاژ جریان AC را افزایش داده و در نهایت، با استفاده از یک مدار کنترل الکترونیکی، شکل موج جریان AC را تنظیم کرد.

به زبان ساده، این امکان را به شما می‌دهد تا طیف وسیعی از دستگاه‌های خود را با استفاده از ماشین خود شارژ کنید. ظرفیت شارژ دقیق یک اینورتر با مشخصات وات تعیین شده توسط سازنده تعیین می‌شود، در حالی که مدل‌های گرانتر معمولاً وات بیشتری را تامین می‌کنند.

اکثر اینورترها یا مبدل‌های برق خودرو طوری طراحی شده‌اند که داخل فندک خودرو قرار بگیرند که در اکثر وسایل نقلیه روی کنسول کنترل قرار دارد و دسترسی آسان به برق باتری را فراهم می‌کند. اینورترها به نوبه خود معمولاً به همراه سیم‌ها یا کابل‌های شارژ طراحی شده‌اند که برای دستگاه‌های خاص، به ویژه تلفن‌ها یا رایانه‌های کوچک مناسب است.

آیا اینورتر باتری ماشین را خراب میکند؟

از نظر تئوری، تقریباً هر دستگاهی می تواند از باتری ماشین تغذیه کند، اما اکثر اینورترها فقط برای استفاده‌های کوچک و گاه به گاه در نظر گرفته شده‌اند. برق رسانی به دستگاه‌های بزرگ یا استفاده از شارژر برای مدت طولانی می‌تواند باتری خودرو را تخلیه کند و بر انرژی دریافتی خود خودرو تأثیر بگذارد. اینورترهای قوی، بزرگ‌تر و دائمی‌تر با استفاده از کابل و گیره سوسماری مستقیماً روی باتری نصب می‌شوند و به خودرو متصل شوند، اگرچه این اغلب به تخصص زیادی نیاز دارد.

استفاده از اینورتر در خودرو در شرایط عادی و با توجه به توان و نوع باتری ماشین، به باتری آسیبی وارد نمی‌کند. با این حال، در صورت استفاده نادرست از اینورتر و یا عدم رعایت قوانین و دستورالعمل‌های سازنده، باتری ماشین ممکن است آسیب ببیند.

مقاله پیشنهادی:  تاریخچه ساخت و استفاده از سروو موتور

باید توجه داشت که هر باتری دارای ظرفیت مشخصی برای ارائه برق می‌باشد. با توجه به توان مصرفی دستگاهی که به وسیله اینورتر به آن وصل می‌شود، باید از توان باتری ماشین به طور متعادل استفاده شود و در صورت نیاز، باید باتری را به طور منظم شارژ کرد.

همچنین، در صورت نیاز به استفاده از اینورتر با توان بالا، بهتر است از یک باتری خودرو با ظرفیت بالاتر و مناسبتر استفاده کرد و برای بهره برداری از اینورتر بهینه، نیاز است به انتخاب یک مدل با توان مناسب و مطابق با نیازهای مصرفی خودرو.

بنابراین به طور کلی، استفاده از اینورتر در خودرو به طور عمومی به باتری ماشین آسیبی وارد نمی‌کند، با این حال، برای استفاده بهینه از اینورتر، بهتر است دستورالعمل‌های سازنده را رعایت کرده و توان مصرفی دستگاه‌های وصل شده به اینورتر را در نظر گرفت.

product image inverter khodro 300W 3 راستان کالا

آیا باید یک مبدل برق خودرو تهیه کنید؟

با توجه به تنوع دستگاه های موجود در بازار، استفاده از اینورتر برق بی پایان است. با این حال، داشتن یک اینورتر برق بسیار ارزشمند است، زیرا ممکن است در یک موقعیت وخیم به شما کمک کند.

اگر برق را از دست بدهید، یک اینورتر برق بهترین دوست شما خواهد بود. شما دستگاهی را پیدا خواهید کرد که برای نیازها و بودجه شما مناسب تر است، با قیمت هایی از پانصد تا چند میلیون تومان. چه برای اوقات فراغت به آن نیاز داشته باشید و چه برای ضرورت، قدرت و نیروی الکتریکی کاربردی همیشه در کنار شماست.

خرید اینورتر یا مبدل برق خودرو

در سایت راستان کالا انواع مختلفی از اینورترهای خودرو در توان های 100 وات تا 3000 وات وجود دارد که می توانید آنها را در زیر مشاهده بفرمایید، اگر در انتخاب اینورتر مناسب خود دچار تردید هستید می توانید با کارشناسان ما در راستان تماس حاصل فرمایید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین مورد را برای خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

اینورتر یا مبدل برق خودرو چیست؟

این محصولات دستگاه‌هایی هستند که جریان مستقیم باتری خودرو (DC) شما را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کنند.

روش اتصال مبدل یا اینورتر برق خودرو چگونه است؟

برخی از این محصولات به فندکی خودرو، برخی دیگر به فیوز خودرو و نمونه‌های قوی این محصولات به باتری خودرو متصل می‌شوند.

در زمان خرید اینورتر برق خودرو به چه نکته‌ای توجه کنیم؟ در زمان خرید این محصولات دقت داشته باشید تا توان دستگاه با میزان آمپر باتری خودرو شما هماهنگ باشد.

این مطالب چقدر مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.