حضور شرکت مهندسی راستان در نمایشگاه برق و اتوماسیون صنعتی مشهد؛ ۱۲ الی ۱۵ تیرماه (مطالعه توضیحات)

تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

دیزل ژنراتور چیست و چگونه عمل میکند؟!

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن مخاطبین وجود دارد در این مورد می باشد که در اصل دیزل ژنراتور چیست و چه کاربردی دارد؟ و یا دیزل ژنراتور چیست و از چه قطعاتی تشکیل شده است؟ در این مقاله سعی کرده ایم به سوال دیزل ژنراتور چیست و یا نحوه کارکرد با دیزل ژنراتور بپردازیم.

دیزل ژنراتور ترکیبی از یک موتور دیزل با یک ژنراتور الکتریکی برای تولید انرژی الکتریکی است که بیشتر مصرف آن به عنوان جایگزین منبع برق در هنگام قطعی برق در منازل، کارخانه ها و سایر ارگان هایی مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای دیزل ژنراتور چیست؟

معدن : دیزل ژنراتور ها به طور گسترده در عملیات استخراج معادن در سراسر جهان استفاده می شود. آنها بیش از 70٪ از کل نیروی مورد نیاز درعملیات معدن را با تجهیزات سنگین مانند ماشین حفاری، حفاری، تسمه نقاله و جرثقیل تامین می کنند.

مراقبتهای بهداشتی : این صنعت از بسیاری از جهات حساس است. بدون ژنراتورهای موتور دیزلی برای تامین برق پشتیبان و در صورت قطع یا خرابی برق ، بسیاری از بیماران دراستفاده از امکانات پزشکی ، جان خود را از دست خواهند داد.

1- تجاری : خاموشی در محل تجاری به معنای زیان های هنگفتی برای ثبت پول نقد بوده و چالش های امنیتی هم برای مردم و هم برای سرمایه آنها به وجود خواهد آورد.

دیزل ژنراتور چیست

در این مقاله از گروه آموزشی راستان کالا قراره باهم به یادگیری درباره دیزل ژنراتورها بپردازیم که در فهرست زیر سرفصل ها آورده شده عبارتند از:

 1. قطعات اصلی دیزل ژنراتور چیست؟
 2. قطعات و عملکردهای دیزل ژنراتور اصل کار دیزل ژنراتور چگونه برق در دیزل ژنراتور تولید می شود؟
 3. دیزل ژنراتور AC یا DC است؟
 4. اصل پشت روتور و استاتور تولید برق

قطعات اصلی دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور وسیله ای است که انرژی مکانیکی (از موتور احتراق داخلی) را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. دیزل ژنراتور دارای اجزای متعددی است که برای تولید برق با هم کار می کنند.

What is a diesel generator mag 2

:موارد زیر برخی از اجزای ضروری یک ژنراتور برق دیزلی است

 1. موتور
 2. منبع تغذیه
 3. سیستم سوخت
 4. تنظیم کننده ولتاژ
 5. سیستمهای خنک کننده و خروجی
 6. سیستم روغن کاری
 7. شارژ باطری
 8. صفحه کنترل
 9. قالب مونتاژ اصلی

توضیح و عملکرد برخی از اجزا:

 1. قطعات و عملکردهای دیزل ژنراتور موتور آی سی: موتور جزء اصلی یک مجموعه دیزل ژنراتور است که انرژی مکانیکی را تامین می کند که سپس به نیروی الکتریکی تبدیل می شود. در واقع، توان خروجی این دیزل ژنراتورها متناسب با اندازه موتور است. هرچه موتور قدرتمندتر باشد، خروجی بیشتری به عنوان برق دریافت می کنیم.
 2. دینام : یکی دیگر از اجزای مهم دیزل ژنراتور دینام است. ورودی مکانیکی موتور را به خروجی الکتریکی تبدیل می کند. دینام از روتوری ساخته شده است که میدان مغناطیسی تولید می کند تا الکتریسیته متناوب تولید کند. به همین دلیل است که روتور به عنوان جزء اصلی دینام در نظر گرفته می شود.
 3. سیستم سوخت: این جزء سوخت ژنراتور را ذخیره و توزیع می کند. سوخت مهمترین چیز برای روشن کردن موتور است. موتور انرژی شیمیایی سوخت را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند و سپس این انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.
 4. سیستم روانکاری : این جزء تضمین می کند که اجزای مختلف یک دیزل ژنراتور به خوبی کار می کنند. در نتیجه، مهم است که سیستم روغن کاری ژنراتور را زیر نظر داشته باشید تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری شود. از آنجایی که قطعات دوار زیادی در یک ژنراتور کار می کنند، داشتن یک سیستم روانکاری مناسب که نه تنها از اصطکاک محافظت می کند، بلکه به خنک شدن قطعات متحرک نیز کمک می کند بسیار مهم است.
 5. کنترل پنل : دکمه Start/Stop بر روی کنترل پنل قرار دارد که نشانگرهایی برای پارامترهای دیگر مانند جریان، ولتاژ و فرکانس نیز دارد. هنگام کار با یک ژنراتور، توجه به این پارامترها برای عملکرد روان آن مهم است، در غیر این صورت ممکن است کل سیستم ژنراتور از کار بیفتد.

product category image diesel generator controller

اصول کار دیزل ژنراتورها

اصول کار دیزل ژنراتور چیست؟

اصل اساسی عملکرد یک دیزل ژنراتور بر اساس قانون ترمودینامیک تبدیل انرژی است. بر اساس این قانون، انرژی تولید یا از بین نمی رود، بلکه فقط از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود.

What is a diesel generator mag 3

چگونه برق در دیزل ژنراتور تولید می شود؟

دیزل ژنراتور از موتوری تشکیل شده است که با سوخت دیزل کار می کند. در طی فرآیند احتراق، انرژی شیمیایی سوخت اکنون به انرژی مکانیکی تبدیل می شود.

سپس انرژی مکانیکی ایجاد شده به انرژی الکتریکی تبدیل می شود که در صورت قطع برق می توان از آن استفاده کرد. هنگامی که دیزل ژنراتور راه اندازی می شود، موتور چهار فرآیند احتراق خود را طی می کند.

یعنی مکش، فشرده سازی، قدرت و اگزوز. و در نتیجه انرژی شیمیایی سوخت به انرژی مکانیکی تبدیل می شود که ما به عنوان خروجی در شفت موتور دریافت می کنیم.

product category image diesel generator battry

اکنون از این شفت دوار برای چرخاندن روتور دینام استفاده می شود. روتور و استاتور دینام اجزایی هستند که انرژی تولید می کنند.

روتور، یک عنصر استوانه ای است که توسط آهنربا احاطه شده است، در داخل استاتور می چرخد، که دارای آرایش ثابتی از سیم کشی مسی است. حرکت آهنرباها در سراسر سیم کشی چیزی است که در پایان الکتریسیته تولید می کند.

با چرخش روتور، الکتریسیته تولید می شود. آهنرباهای اطراف روتور به صورت استراتژیک چیده شده اند تا میدان مغناطیسی ایجاد کنند که بر روی سیم کشی مسی در استاتور حرکت می کنند.

این میدان مغناطیسی به نوبه خود ولتاژ تولید می کند که استاتور آن را جذب می کند. سپس این نیرو به رگولاتور ولتاژ می رسد، که برق را به محل مورد نیاز توزیع می کند و ولتاژ دریافتی را کنترل می کند. بنابراین، این نحوه عملکرد دیزل ژنراتور با اصل ذکر شده در بالا است.

قطعات اصلی ئیزل زنراتور

سیستم سوخت دیزل ژنراتور

سوخت ژنراتورهای دیزلی، دیزل یا همان گازوئیل است.

بارزترین قسمت این بخش، مخزن است که سوخت لازم را برای حداقل ۶ تا ۸ ساعت کار نگهداری می‌کند.

در واحدهای کوچک و قابل حمل، این مخزن ممکن است در داخل محفظه ژنراتور باشد، یا برای واحدهای بزرگ‌تر، در یک ساختار خارجی جداگانه و دائمی نصب شود.

سایر قسمت‌های سیستم سوخت شامل لوله‌کشی برای رساندن سوخت به موتور، پمپ، فیلتر و لوله یا شیر تهویه مخزن سوخت است که از فشار بیش از حد یا خلاء داخل مخزن جلوگیری می‌کند.

همچنین یک اتصال سرریز وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که در صورت پر شدن مخزن، سوخت روی سطح موتور یا آلترناتور پاشیده نمی‌شود.

What is a diesel generator mag 4

دیزل ژنراتور AC یا DC است؟

خروجی تولید شده توسط دینام در دیزل ژنراتور یک جریان AC است که با کمک یکسوساز به DC تبدیل می شود.

روتور و استاتور چگونه تولید الکتریسیته میکنند؟

هنگامی که روتور دارای آهنربا در داخل استاتور متشکل از سیم‌های مسی چرخانده می‌شود، میدان مغناطیسی تغییر می‌کند و این تغییر میدان مغناطیسی است که مسئول تولید یک EMF القایی در انتها است و در نتیجه جریان را برای جریان می‌دهد.

امیدوارم این مقاله توانسته باشد شما را در مورد اصل کار دیزل ژنراتور با مروری بر نحوه تولید برق دیزل ژنراتورها درک کند.

ٖ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر...

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.