مقالات آموزشی

انکودر چیست؟

انکودر چیست

در جواب سوال این که انکودر چیست باید گفت که انکودر یک سنسور حرکتی است که برای ترجمه حرکت دورانی یا خطی به سیگنال دیجیتال استفاده میشود.علت اصلی به کار بردن این تجهیز در صنعت دریافت فیدبک موقعیت از محیط است. و با استفاده از آن میتوان  یک سیستم حلقه بسته ایجاد کرد.

انکودر در ترجمه فارسی به معنی رمزگذار است.علت این اسم گذاری این است که انکودر حرکت را رمزگذاری میکند و آن را به صورت کد های دیجیتال در می آورد.

بعد از آن با اتصال انکودر به یک دستگاه رمز خوان مانند plc، مقدار حرکت ثبت شده را توسط انکودر قابل خواندن میشود. در ادامه انوع انکودر و نحوه انتخاب انکودر و توضیحاتی راجب به نوع کار و کاربرد های انواع انکودر میبینید.

انواع انکودر

انکودر افزایشی

Incremental یا انکودر افزایشی که به دو شکل خطی (linear) و دورانی (rotary) هستن این انکودر ها از طریق نور عمل میکند به این صورت که درون انکودر یک صفحه دوار است که بر روی آن سوراخ های است. هربار که صفحه حرکت میکند و سوراخ ها از مقابل منبع نور عبور میکند  نور از سوراخ ها عبور میکند و به سنسور نور برخورد میکند و هر بار نور از سوراخ عبور میکند. و به سنسور برخورد میکند اصطلاحا گفته میشود انکودر یک پالس می اندازد.

سنسور انکودر افزایشی

                                                    ( Absolute Encoder) انکودر مطلق یا ابسولوت

این انکودر علاوه بر حرکت، تعیین موقعیت نیز میکند. و نحوه کارکرد این انکودر به گونه ای است که درون انکودر یک صفحه دوار وجود دارد که این صفحه متشکل از چندین شبکه است. و هرکدام از این شبکه ها به چندین قطعه تقسیم شده اند، به هر یک از این شبکه ها یک بیت گفته میشود. هر یک از این شبکه ها یک الگوی رنگی منحصر بفرد اختصاص داده میشود .

باتوجه به این که شاخص روی چه الگوی رنگی قرار دارد انکودر مطلق تشخیص میدهد که موقعیت فعلی در چه زاویه ای است. انکودر مطلق از انکودر افزایشی دقت بالا تری دارد. دقت انکودر مطلق با بیت بیان میشود و از فرمول 360 تقسیم بر 2 به توان تعداد بیت محاسبه میشود

سنسور انکودر مطلق

انکودر کالسکه ای

این انکودر چیست و چگونه عمل میکند؟ انکودر مانند انکودر افزایشی عمل میکند با این تفاوت که دو چرخ بر روی آن سوار می شود.

این چرخ ها بر روی سطحی که حرکت میکنند قرار میگیرند و با حرکت سطح، چرخ ها نیز میچرخند و حرکت را به انکودر منتقل میکنند. انکودر کالسکه ای در صنایع کاشی سازی که مثلا قرار است سنگ به ازای هر یک متر برش بخورد استفاده میشود .

باید به این نکته توجه کرد که انکودر کالسکه ای دقتش بر خلاف انکودر افزایشی بر اساس پالس نیست بلکه بر اساس میلی متر، سانتیمتر و متر است.به ازای هر یک متر  یک پالس میدهد.

انکودر خطی(linear encoder)

عملکرد انکودر خطی که به آن خطکش پالسی یا خطکش دیجیتال نیز گفته میشود. کاملا مشابه با انکودر افزایشی است با این تفاوت که صفحه به کار رفته در آن به جای اینکه گرد باشد به صورت خط مستقیم است.

در این نوع انکودر دقت اندازگیری را فاصله بین سوراخ ها تعیین میکند به عنوان مثال اگر فاصله بین سوراخ ها 0.1 میلیمتر باشد، دقت این انکودر هم برابر با 0.1 میلیمتر حرکت این انکودر یک پالس ثبت میکند.

نحوه انتخاب انکودر

انتخاب انکودر مناسب با درک صحیح  نقش انکودر در سیستم کنترل حرکت شروع میشود.

در نحوه انتخاب انکودر باید به راه اندازی شفت انکودر و انکودر هالو شفت باید توجه فراوان نمود. درصورت بسته نشدن صحیح  انکودر در موتور و یا در انواع دستگاه های صنعتی کارکرد انکودر خریداری شده با مشکل مواجه میگردد و نمیتوان نتیجه دلخواه را دریافت کرد.

همچنین باید پالس و قابل پروگرام بودن و ولتاژ انکودر مورد نیاز و برند آن را در نظر گرفت.

کاربرد های انکودر

انکودر موتور

کارخانجات فولاد

کارخانجات سیمان

دستگاه های CNC

تجهیزات برش چوب

دستگاه های تولید کاشی و سرامیک

برای خرید یک انکودر مناسب میتوان با مشاوران فروش و فنی شرکت مهندسی راستان مشاوره کنید و مناسب ترین انکودر برای کاربرد خود را از شرکت راستان خریداری کنید .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد پروژه های شرکت راستان اینجا کلیک کنید.

برای دریافت کاتالوگ مربوط به تجهیزات CNC اینجا کلیک کنید.

برای دریافت نرم افزار ESVIEW جهت کار با درایو Estun اینجا کلیک کنید.

برای دریافت درایور اتصال کابل usb جهت برنامه نویسی اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده دیگر تجهیزات اتوماسیون اینجا کلیک کنید.

جهت اطلاع از جدیدترین محصولات و تخفیفات راستان مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.