پروژه ها و راه حل های صنعتی

اطلاعاتی کامل در مورد ساخت و تاریخچه دریل های ستونی

دریل ابزاری است که تقریباً برای ساخت هر پروژه‌ی علمی، صنعتی و یا دانش‌آموزی و حتی در ساخت کاردستی‌هایی که احتیاج به سوراخ​کاری دارند استفاده می‌شود.

در گذشته‌های خیلی دور یعنی چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها به وسیله‌ی چرخاندن وسایل نوک تیز در اجسام مختلف سعی در ایجاد سوراخ در آن‌ها می‌نمودند. کمی بعدتر با کمک گرفتن از ابزار دستی مانند سنبه، میخ و … و ایجاد حرکت چرخشی بهتر و سریع‌تر در آن‌ها توسط ریسمان و کمان، سعی در راحت نمودن این کار کردند. اما سوراخ نمودن اجسام همچنان کاری سخت و طاقت‌فرسا بود و در خیلی از مواقع سوراخ مورد نظر ایجاد نمی‌شد.

بزرگ‌ترین تحول در این زمینه با پیدایش موتورهای الکتریکی، در اواخر قرن 19 میلادی ایجاد شد. تا اینکه اولین دریل دستی (تقریباً شبیه آن‌هایی که امروزه می‌بینیم) در سال 1917 توسط Black&Decker ثبت اختراع شد.

معمولاً دریل‌ها دارای اجزای زیر می‌باشند:

دریل ستونی

برای ایجاد سوراخ‌کاری دقیق‌تر از پایه دریل استفاده می‌شود. پایه دریل وسیله‌ای است که روی میز کار ‌قرار داده می‌شود و دریل روی آن نصب می‌گردد.

دریل ستونی

یکی از انواع دریل‌ها که بیش‌تر کاربرد صنعتی دارد، دریل ستونی نام دارد. این نوع دریل صنعتی، مجهز به پایه است و از قدرت و دقت سوراخ‌کاری بهتری نسبت به دریل‌های معمولی برخوردار می‌باشد. معمولاً برای سوراخ‌کاری‌های متناوب و همچنین برای جاهایی که دقت سوراخ برای ما اهمیت بیشتری دارد، از این نوع دریل استفاده می‌شود.
در این نوع دریل به علت ثابت بودن محل قرار گرفتن مته، سوارخ با دقت بیشتری حفر می‌شود و همچنین نیروی کمتری برای ایجاد سوراخ لازم است.دریل ستونی
دریل ستونی

در سوراخ‌کاری، وجود مته‌ی مناسب بسیار مهم است. مته در حقیقت گاه و سطح شیبداری است که با حرکت دورانی باعث ایجاد سوراخ در قطعات می‌گردد. جنس مته، سرعت و جهت حرکت آن و میزان نیروی وارد شده بر مته از موارد مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه شود.

دریل ستونی
دریل ستونی

برای عمل سوراخ‌كاری ابتدا عمليات خط‌كشی انجام می‌گيرد تا مركز سوراخ مشخص شود. برای اينكه نوك مته كاملاً در مركز قرار گيرد و روی سطح كار منحرف نشود، محل تقاطع خط‌كشی شده را سنبه می‌زنند تا مته به راحتی در مركز سوراخ هدايت شود و عمل سوراخ‌كاری را انجام دهد. در ضمن حتماً باید به نکات ایمنی در حین کار با دریل توجه زیادی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.