مقالات آموزشی

نقش اصلی دیزل ژنراتورها در شناور ها

آیا تا به حال پی برده ا ید؟


چرا سیستمهای برق در شناورها از اهمیت بالا و حیاتی برخوردار است؟
چرا تجهیزات نصب شده در شناورها از استانداردهای بالا و خاص دریایی برخوردار هستند؟
دلیل استفاده از چندین ژنراتور و همچنین ژنراتور اضطراری در یک شناور استاندارد چیست؟
چرا در شناورها، داشتن دیاگرام های مختلف فنی ضروری و الزامی است؟
روتور ژنراتورهای موجود در شناورها توسط چه تجهیزاتی به گردش در می آید؟
سیستم سکان شناورها چگونه و با توجه به اهمیت ایمنی آن در دریانوردی به چند طریق کنترل میشود؟
عملكرد مدار الكتريكي قدرت و فرمان سيستم لنگر چگونه است؟
سیستم اعلام و اطفای حریق در شناورها چگونه است؟

مقدمه:


همانطور که نقش انرژی الکتریکی تحت عنوان عمومی برق، در توسعة زندگی روزمره بشر در بخشهای مختلف، روزبه روز گسترده تر شده است و زندگی بشر بدون آن دچار اختلال جدی ميشود، در شناورها نیز انرژی الکتریکی به عنوان یک بخش مهم و حیاتی است. سیستم های کنترلی و نظارت، اعم از کنترل راه اندازها و دیزلها، سیستمهای مختلف آب گرفتگی، حریق، هدایت شناور و بسیاری دیگر و نیز سیستمهای مخابراتی و کمک ناوبری از قبیل تجهیزات ماهواره ای، انواع سیستمهای مخابراتی از جمله VHF و HF ،رادار، GPS ، جایرو، چراغهای راه و امثال آن و همچنین سیستم های قدرت مانند پمپ ها و موتورهاي الكتريكي در موتورخانه،دوارها، بالابرها، سیستم روشنایي، سردكننده ها و بسیاری دیگر از این قبیل سیستم ها، از انرژی الکتریکی استفاده میکنند. حتی برخی از شناورها دارای سیستم تحریک الکتریکی نیز میباشند.

مولدهای برق شناورها


مولدهای AC در شناور

در شناورها، برق مورد نیاز به صورت 440 ولت سه فاز و فرکانس 60 هرتز و یا به صورت 380 ولت سه فاز با فرکانس 50 هرتز توسط مولدهای AC تولید میشود. اکثر کشورهای جهان سیستم های الکتریکی شناورهای خود را روی یکی از دو فرکانس 60 و 50 هرتز استاندارد کرده اند

همچنین براي كشتي هاي بزرگ ممكن است ولتاژ 3/3 كيلو ولت، 6/6 كيلو ولت و يا بيشتر استفاده شود. تعداد و نوع مولدها در شناورهای مختلف بسته به نوع و کاربری آنها متفاوت است. به طور کلی مولدهای برق AC برای شناورها عبارت اند از:

ژنراتور اصلی:

شناورها در هنگام دریانوردی، برای تأمین برق مورد نیاز خود از ژنراتورهای اصلی استفاده می کنند معمولا در شناورها از دو ژنراتوراصلی یا بیشتر استفاده میشود
تا به صورت نوبه ای کار کنند. براي چرخاندن روتور ژنراتورهای شناور به منظور توليد انرژي الكتريكي، معمولا از موتور ديزل، توربين بخار، توربين گاز و يا از موتوره ای پيش ران شناور استفاده ميشود. این ژنراتورها در موتورخانه فرعی نصب شده و با آب خنک میشوند

ژنراتور اضطراری:

همانطور که از نام آن مشخص است برای مواقع اضطراری و بروز مشکل و حادثه در شناور و عدم امکان استفاده از ژنراتورهای اصلی از آنها استفاده میشود.

در برخی از شناورها به خصوص شناورهاي مسافربری، استفاده از این ژنراتورها اجباری است. این ژنراتورها اغلب بر خلاف ژنراتورهای اصلی روي عرشه آزاد نصب ميشوند و هوا خنک هستند.

در شرایط قطع ناگهانی ژنراتور اصلی، ژنراتور اضطراری باید به صورت خودکار فعال شده و وارد مدار شود.

بهره گیری از حداقل دو ژنراتور اصلی در شناورها

اغلب این پرسش پیش میآید که چرا در طراحی سیستم برق شناورهای متوسط استاندارد، به جای یک ژنراتور با توان تولید بیشتر، ازدو ژنراتور اصلی استفاده میشود؟ عمده ترین دلیل علمی و عملیاتی این کار عبارت اند از:
 1. توان مورد نیاز بارهای موجود در شناورها با توجه به مأموریت و نیاز لحظه ای بسیار متغیر است. به عنوان مثال برق مورد نیاز شناور درحالت دریانوردی عادی پایین است؛ اما در حالت های عملیاتی از جمله زمانهای اضطراری، سوختگیری، استفاده از جرثقیل های سنگین، تراسترها، راهاندازی سیستم های سلاح و توپخانه در شناورهای نظامی و… برق مورد نياز، بسیار زیاد میباشد و چنانچه فقط از یک ژنراتور با توان بالا و كامل استفاده شود، در حالتهای عادی که میزان برق مورد نیاز کم است، شناور مجبور خواهد بود از یک ژنراتور با توان بالا، میزان و درصد کمی از توان اسمی را استفاده نماید که از نظر علمی و عملی توجیه پذیر نیست و عمر ژنراتور را کوتاه می نماید.
 2. علاوه بر نارسایی ذکر شده، کارکرد مستمر این ژنراتور امکان انجام به موقع تعمیرات پیشگیرانه و همچنین انجام تعمیرات پیشبینی نشده احتمالی را با مشکل مواجه ساخته و تغذیه شناور را مختل میسازد.
  با توجه به موارد ذكر شده، مقبول ترین روش در طراحی سیستم تولید برق شناورهای متوسط استاندارد، بهره گیری از دو ژنراتور اصلی است. اين روش (استفاده از دو ژنراتور) مزاياي زيادي دارد از جمله:
  الف) ژنراتورها با درصد قابل قبولی از توان اسمی خود زیر بار قرار گیرند و طول عمرشان بيشتر ميشود.
  ب) ژنراتورها براساس برنامه و در طول بازه های مشخص زیر بار قرار ميگيرند و زمان مناسبی برای استراحت آنها به وجود آید.
  ج) با طراحی مناسب سیستم تولید و توزیع برق، انتقال بارها در حال روشن بودن از یک ژنراتور به ژنراتور دیگر با هیچگونه قطعی و مشکلی مواجه نخواهند شد.
  د) تعمیرات زمانبندی شده به موقع صورت مي پذيرد و در صورت نیاز به انجام تعمیرات پیشبینی نشده نیز، زمان کافی برای این مهم وجود خواهد داشت.
  با این سیستم، البته ضروری است که در مواقع عملیاتی و اضطراری، برای تأمین توان مورد نیاز، کلیه سیستم های عملیاتی از هر دو ژنراتور به طور همزمان به كار گرفته شوند و بهترین روش برای انجام این کار، موازي(پارالل) کردن دو ژنراتور است که انجام آن از حساسیت بالایی برخوردار میباشد.

توزيع برق شناور

وظيفة سيستم توزيع برق شناور اين است كه نيروي توليد شده توسط ژنراتورها را با ايمني لازم به همه وسايل مصرفي متصل به آن برساند. مهمترين بخش در سيستم توزيع برق شناور، مركز كنترل آن يعني سويیچ برد اصلي شناور ميباشد

وظيفة تابلوي اصلي برق، برقراري توزيع جريان الكتريكي به تابلوهاي راه انداز موتورهاي الكتريكي، سيستم روشنايي و ديگر تجهيزات مربوط به شناورهاست. بخشهاي ديگر مربوط به سيستم هاي توزيع، تجهيزات حفاظتي مانند دژنكتورها (Breaker Circuit) فيوزها و رله هاي حفاظتي هستند، كه با يك محاسبه دقيق، مقادير جريان و ولتاژ سنجش آنها به دست آمده و سپس تحت قالب خاصي در داخل تابلوي توزيع قرار داده ميشود تا به طور خودكار (اتوماتيك) درصورت اتصالي و يا خرابي تجهيزات، مدارهاي معيوب را از شبكه توزيع جدا نمايند. ترانسفورماتورها در سيستم توزيع، وظيفه افزايش و يا كاهش ولتاژ متناسب با نیاز مصرف کننده های نقش ايزولاسيون را جهت حفاظت از خطر برق گرفتگي به عهده دارند.
شناور و بعضا وضعيت سالم بودن سيستم توزيع در تابلوی اصلي برق، توسط ولتمترها، آمپرمترها و نشان دهنده هاي نشتيجريان(درصورت اتصال هريك از فازها با زمين) نشان داده ميشود.

پیوست ها :

جهت دریافت کاتالوگ ها مربوط به دیزل ژنراتور اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله آشنایی با کنترل دیزل های Emko را مطالعه کنید.

برای مشاهده سایز مقالات منتشر شده توسط مهندسین راستان اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده سایر محصولات Emko اینجا کلیک کنید.

برای پیوستن به کانال اینستگرام راستان و اطلاع از جدیدترین محصولات و مقالات اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.