مقالات آموزشی

موتور های الکتریکی القایی سه فاز (Induction Motor)

موتور القایی سه فاز تجهیزی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل میکند . موتورهای القایی سه فاز پرکاربردترین نوع موتور هایی هستند که برای به حرکت درآوردن چرخ های صنعت از آنها استفاده می شود ، طراحی ساده و مستحکم، قیمت ارزان ، هزینه نگهداری پایین و کاربری آسان امتیازات اصلی موتورهای القایی سه فاز می باشد . این نوع موتورها در قدرت های متنوع ساخته و بهره برداری می شوند . موتورهای القایی کاربردهای متنوعی در مصارف صنعتی دارند ، از قبیل بالابر، جرثقیل ، سنگ شکن ، آسانسور ، پله برقی ، میکسر(همزن) ، اکسترودر( دستگاه های تزریق پلاستیک (.

استاتور

طور کلی موتورهای الکتریکی از دو بخش استاتور و روتور تشکیل شده‌اند ، استاتور بخش ثابت و روتور بخش متحرک می باشد . استاتور  موتورهای الکتریکی شامل بدنه هسته مغناطیسی و سیم پیچ می باشد . هسته استاتور مجموعه‌ای از ورق های فولادی است که دارای شیار در سطح داخلی آن می باشد که پس از قرار گرفتن در کنار یکدیگر حجم استوانه ای توخالی که محل قرار گیری سیم پیچ ها می باشند را تشکیل می دهند . (ورق ورق بودن استاتور به دلیل کاهش تلفات درون موتور میباشد .

برای آشنایی کامل با عملکرد استاتور اینجا کلیک کنید

سیم پیچ های استاتور

استاتور موتور های الکتریکی سه فاز با توجه به محیط ۳۶۰ درجه دایره ای شکل خود باید حداقل دارای سه سیم پیچ با  اختلاف زاویه مکانی ۱۲۰ درجه مطابق شکل باشد . سر و ته سیم پیچ ها به داخل تخته کلمپ موتور میروند (تخته کلمپ در روی بدنه موتور قرار دارد که انرژی الکتریکی یا برق سه فاز به آن متصل می شود اتصالات ستاره و مثلث نیز در این مکان موتور انجام می شود )

روتور

روتور قفس سنجابی پرکاربردترین نوع روتوردر موتورهای القایی میباشد . روتور قفس سنجانی از تعدادی میله های مسی و آلومینیومی مطابق شکل تشکیل شده است سپس میله ها از هر دو طرف توسط دو حلقه همجنس به هم متصل شده اند .

در مرکز روتور محور فولادی قراردارد ، محور فولادی بایستی از نظر مکانیکی از استحکام کافی برخوردار باشد ولی از نظر رسانایی و خاصیت مغناطیسی بسیار ضعیف باشد  .

اساس کار موتورهای القایی سه فاز میدان دوّاری است که استاتور با اعمال برق سه فاز به درون سیم پیچ هایش ایجاد می کند. مفهوم القا در موتورهای القایی به این دلیل است است که در محیط داخلی آن بین روتور و استاتور فاصله هوایی وجود دارد و هیچ گونه اتصال فیزیکی بین آنها برقرار نیست و روتور به دلیل قرار گرفتن در میدان دوار استاتور  طبق قوانین الکترومغناطیس ناچار به حرکت طبق میدان دوار میشود .

 

گشتاور موتور های الکتریکی

گشتاور نیروی است که به جسم وارد می شود تا آن را حول یک محور بچرخاند . موتورهای الکتریکی با تبدیل انرژی الکتریکی به گشتاور به ما نیرویی به شکل دوار تحویل می‌دهند  .این نیرو به وسیله تجهیزات مکانیکی برای کاربری های مختلف مورد استفاده قرار گیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.