حضور شرکت مهندسی راستان در نمایشگاه برق و اتوماسیون صنعتی مشهد؛ ۱۲ الی ۱۵ تیرماه (مطالعه توضیحات)

تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

باسلام ضمن تبریک سال نو؛ راستان کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلفن تماس جهت استعلام قیمت و موجودی محصول: 09158910345

دنده شانه ای چیست؟ در قطعات سی ان سی

باسلام خدمت همراهان راستان کالا، دستگاه های سی ان سی دارای قطعات بسیار زیاد و مهمی هستند که هر کدام دارای کاربرد مخصوصی هستند که در کنار هم باید عملکرد دقیق و حرفه ای دستگاه سی ان سی CNC می شود، امروز قراره یکی از قطعات سی ان سی به نام دنده شانه ای را برای شما معرفی کنیم تا با کاربرد و انواع آن بیشتر و بهتر آشنا شوید؛ پس همراه ما باشید.😊

دنده شانه ای چیست؟

چرخ دنده ها یکی دیگر از تجهیزات جانبی سیستم های انتقال هستند که در انواع مختلفی چون شانه ای موجود می باشند.

از این چرخ دنده ها برای تبدیل حرکت گردشی به خطی یا بلعکس استفاده می شود، در واقع چرخدنده شانه ای(Rack) را می توان یک چرخدنده ساده با بی نهایت دندانه در نظر گرفت، که شعاع آن بی نهایت بزرگ است. دندانه های یک چرخدنده شانه ای ممکن است مستقیم یا مورب باشند.

product category Ball screws and nuts 2

مورد استفاده دیگر برای تبدیل حرکت دورانی به حرکت خطی مانند فرمان خودرو، باعث چرخش چرخ دنده ای می شود که با چرخ شانه ای تماس دارد. وقتی فرمان چرخانده می شود، مطابق جهت چرخش فرمان، شانه به سمت چپ و یا راست حرکت می‌کند و منجر به حرکت چرخ ها می گردد. حالا در تجهیزات دستگاه سی ان سی این چرخش به صورت خودکار و طبق برنامه از پیش تعریف شده می باشد.

همچینین یکی دیگر از تفاوت های بین دو چرخ دنده دنده شانه ای فاصله بین هر دنده با یکدیگر است. به طوری که هر کدام فاصله مشخص و معینی دارند.

انتخاب دنده شانه ای برای دستگاه سی ان سی

برای انتخاب یک دنده شانه ای برای دستگاه سی ان سی، باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • نوع دنده: همانطور که قبلا ذکر شد، دنده های شانه ای در دو نوع ساده و مورب وجود دارند. دنده های شانه ای ساده معمولاً برای کاربردهای با سرعت کم و دقت بالا استفاده می شوند. دنده های شانه ای مورب معمولاً برای کاربردهای با سرعت بالا و گشتاور بالا استفاده می شوند.
 • زاویه فشار: زاویه فشار، زاویه ای است که بین دندانه های دنده و محور طولی تشکیل می شود. زاویه فشار استاندارد برای دنده های شانه ای 20 درجه است. زاویه فشارهای دیگر نیز در دسترس هستند، اما استفاده از آنها کمتر رایج است.
 • میزان شیب: میزان شیب، فاصله بین دندانه ها است. میزان شیب معمولاً در واحد میلی متر بر دندانه اندازه گیری می شود. میزان شیب بالاتر، حرکت خطی بیشتری را در هر چرخش چرخ دنده مقابل ایجاد می کند.
 • قطر داخلی: قطر داخلی، قطر سوراخی است که دنده شانه ای در آن قرار می گیرد. قطر داخلی معمولاً در واحد میلی متر اندازه گیری می شود.
 • قطر خارجی: قطر خارجی، قطر بیرونی دنده شانه ای است. قطر خارجی معمولاً در واحد میلی متر اندازه گیری می شود.
 • طول: طول، طول دنده شانه ای است. طول معمولاً در واحد میلی متر اندازه گیری می شود.
 • جنس: دنده های شانه ای معمولاً از فولاد یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. فولاد برای کاربردهای عمومی و فولاد ضد زنگ برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی دارند استفاده می شود.

علاوه بر عوامل فوق، باید به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

 • حداکثر بار مجاز: حداکثر بار مجاز، حداکثر مقدار گشتاور یا نیرویی است که دنده شانه ای می تواند تحمل کند.
 • سرعت مجاز: سرعت مجاز، حداکثر سرعتی است که دنده شانه ای می تواند با آن کار کند.
 • دمای مجاز: دمای مجاز، حداکثر دمایی است که دنده شانه ای می تواند در آن کار کند.

برای انتخاب یک دنده شانه ای مناسب، باید نیازهای خاص دستگاه سی ان سی خود را در نظر بگیرید. با توجه به عوامل ذکر شده، می توانید دنده شانه ای را انتخاب کنید که بهترین عملکرد را برای دستگاه شما داشته باشد.

در اینجا چند نکته اضافی برای انتخاب دنده شانه ای آورده شده است:

 • اگر در مورد انتخاب دنده شانه ای مطمئن نیستید، با یک متخصص مشورت کنید.
 • همیشه از دنده شانه ای از یک تامین کننده معتبر خریداری کنید.
 • قبل از استفاده از دنده شانه ای، آن را از نظر آسیب بررسی کنید.

دنده های شانه ای قطعات مهمی هستند که عملکرد دستگاه های سی ان سی را تضمین می کنند. با انتخاب صحیح دنده شانه ای، می توانید از عملکرد طولانی مدت و بدون مشکل دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.

معرفی ساده نحوه حرکت دنده شانه ای و دنده مقابل

انواع دنده شانه ای

 1. دنده شانه ای ساده
 2. دنده شانه ای مورب

دنده شانه ای ساده چیست؟

چرخ دنده شانه ای دندانه مستقیم (Spur Rack) به شکل یک خط کش است که روی یکی از آن دندانه هایی عمود بر محور طولی ایجاد شده است.

این نوع چرخدنده شانه ای با یک چرخدنده ساده درگیر می شود که به آن دنده مقابل می گویند و با این جفت چرخدنده می توان حرکت گردشی را به حرکت خطی تبدیل کرد. ساخت این نوع چرخدنده شانه ای، ساده تر از ساخت چرخدنده شانه ای دندانه مورب است.

product category Ball screws and nuts 5

دنده شانه ای مورب چیست؟

در چرخدنده های شانه ای دندانه مورب (Helical Rack) دندانه ها نسبت به محور طولی به صورت زاویه دار ایجاد می شوند، این نوع چرخدنده شانه ای با یک چرخدنده مارپیچ درگیر می شود که این جفت چرخدنده نیز برای تبدیل حرکت گردشی به حرکت خطی به کار می روند، ولی ظرفیت انتقال بار آنها بیشتر از نوع قبلی است.

از مهم ترین نکاتی که در خصوص دنده شانه ای مورب باید ذکر شود این است که این قطعه به دلیل حساسیت بالایی که در دستگاه سی ان سی دارد باید هر روز روغن کاری شود تا بتواند به خوبی کار کرده و کارایی بالای خود را حفظ کند و عدم انجام این کار موجب خراب شدن قطعه خواهد شد .

در ادامه یکسری از اصطلاحات پرکاربرد برای دنده شانه ای و قطعات سی ان سی آورده ایم که بهتر است قبل از خرید آشنایی کافی با آنها داشته باشید.

product category Ball screws and nuts 7

اصطلاحات پرکارد

مدول:

برای به دست آوردن مقدار مدول، ازتقسيم گام بر عدد 3/14 بدست مي آيد. 3.14/m=p این فرمول را اصطلاحا فرمول مادر می نامند، زیرا در محاسبات چرخ دنده از اين فرمول زياد استفاده مي شود و مي توان گفت يك فرمول كليدي است.

نسبت قطر دايره گام هر چرخ دنده برحسب ميليمتر بر تعداد دندانه چرخدنــده را مدول مينامند.

میلی متر واحد کمیت آن است.

مدول در چرخ دنده هــا، اهميت فوق العاده بالايى دارد . نکته مهم و مورد توجه این است که دو چرخ دنده درگیرباید هم مدول باشند تاجفت شوند.

دايــره گام (قطر گام):

برای به دست آوردن قطر دایره گام از حاصل ضرب مدول در تعداد دنده بدست مي آيد. do=Z*m
دايره گام، یک دايره نظرى اســت كه از اهميت بسیار بالايى برخوردار اســت و تمام محاسبات بر اساس قطر گام انجام می شود.

دایره گام دو چرخ‌دنده درگیر بر هم مماس می‌باشند.

گام محیطی:

طول کمانی از دایره گام که بین دو نقطه متناظر از دو دندانه مجاور قرار گرفته‌است.
برای بدست گام محیطی مي توان با حاصل ضرب مدول در عدد p ،3.14*p=m بدست می آید.

لقی محیطی:

مقداری که فضای خالی بین دو دندانه یک چرخ‌دنده از ضخامت دندانه‌های چرخ‌دنده درگیر با آن در امتداد دایره گام بیشتر است.

تفاوت اندازه پايدنده با اندازه سردنده درگير با آن را لقى سردنده مي گويند.

ارتفاع سردنده:

فاصله بین بالای دندانه تا دایره گام.

اندازه ســردنده، که در واقع فاصله شعاعى بين سطح نوك دنده تا دايره گام می باشد و اندازه پاى دنده، فاصله شعاعى بين ســطح پايين دنده تا دايره گام است.

مجموع اندازه سردنده با پاى دنده، ارتفاع دندانه را تشكيل ميدهد.

ارتفاع ته‌دنده:

فاصله بین ته دندانه تا دایره گام.

 

Shoulder rib and opposite rib

ممنونم از اینکه همراه ما بودید، شما می توانید انواع مختلف قطعات سی ان سی و دنده شانه ای را از راستان کالا خریداری نمایید.

ٖ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالعه بیشتر...

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.